Providing you the best range of honda portable generator, 30 kva diesel generator, diesel engine generator set, 50 kva three phase liquid cooled diesel generator, silent, eicher silent diesel genset, 15 kva, single phase, air cooled and honda diesel generator with effective & timely delivery.
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil Start |
| Voltage | 230 V |
| Inverter Type | Inverter Type |
| Power | 5 kva |
| Fuel Tank | 15 L |
| Noise Level | Semi Silent |
| ALTERNATOR | COPPER WIRE,BRUSH MOTOR,WITH AVR |
| START MODE | ELECTRIC SELF START |
| ENGINE | 420CC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 270000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 30 kVA |
| Power Rating | 25–40 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Engine Brand | Mahindra, Cummins |
| Brand | TATA Motors |
| Genset Type | OPEN SET |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Condition | New |
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Air Cooled |
| Enclosure Type | Open |
| Voltage | 230 V |
| Number of Cylinders | 4 Cylinders (In Line) |
| Rated Voltage | 230 V |
| Usage Application | Commercial, Industrial |
| Usage | Industrial, Commercial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 62.5 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric + Recoil |
| Usage | Commercial |
| Engine Brand | Cummins |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 372000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 50 KVA |
| Generator Power | 50 KVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Brand | TATA |
| Engine Brand | START UP |
| Cooling Medium | Radiator Coolant |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Generator Voltage | 415 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Panel Type | Auto Start (AMF) |
| Alternator Type | Brush Type |
| Warranty Period | 1 Year |
| Controller Type | AMF Panel |
| Noise Level | Silent |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
This 50 kVA Silent DG Set is engineered for high performance and low noise levels, making it ideal for residential complexes, hospitals, and industrial units. Equipped with a weatherproof acoustic enclosure and a high-efficiency engine, it ensures a stable power supply during grid failures.
₹ 241310 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 15 kVA |
| Rated Power | 15 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Engine Brand | Eicher |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 230 V |
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 3 kVA |
| Genset Type | Portable |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Tank Capacity | 15 L |
| Structure Type | Open |
| Power | 3 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 20 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Start Type | Electric Start |
| Engine Brand | Eicher |
Get Latest Price
| Rated Power | 25 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Engine Brand | Tata |
| Rated Voltage | 415 V |
Get Latest Price
| Rated Power | 10 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Engine Brand | Eicher |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
Get Latest Price
| Rated Power | 25 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Trolley Mounted |
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Water Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Rated Voltage | 415 V |
| Usage | Rental, Construction |
| Engine Brand | TATA |
Get Latest Price
| Rated Power | 20 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Start Type | Auto Start |
| Usage | Commercial, Industrial, Infrastructure |
| Engine Brand | Cummins |
Get Latest Price
| Rated Power | 7.5 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Engine Speed | 1500 rpm |
| Starting System | Electric Start |
| Genset Type | Canopy |
| Noise Level | Silent |
Get Latest Price
| Rated Power | 20 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Engine Speed | 1500 rpm |
| Starting System | Electric Start |
| Genset Type | Canopy |
| Noise Level | Silent |
Get Latest Price
| Rated Power | 10 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Engine Speed | 1500 rpm |
| Starting System | Electric Start |
| Genset Type | Canopy |
| Noise Level | Silent |
Get Latest Price
| Rated Power | 30 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Engine Speed | 1500 rpm |
| Starting System | Electric Start |
| Genset Type | Canopy |
| Noise Level | Silent |
Get Latest Price
| Rated Power | 5 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Engine Speed | 1500 rpm |
| Starting System | Electric Start |
| Genset Type | Canopy |
| Noise Level | Silent |
Get Latest Price
| Rated Power | 40 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Start Type | Electric Start |
| Engine Brand | Cummins |
Get Latest Price
| Rated Power | 7.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Genset Type | Trolley Mounted |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Speed | 1500 rpm |
| Starting System | Recoil Start |
| Rated Voltage | 240 V |
Get Latest Price
| Generator Power | 100 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Medium | Water |
| Generator Voltage | 440 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Alternator Type | Brushless |
| Controller Type | AMF Panel |
| Noise Level | Silent |
Get Latest Price
| Rated Power | 82.5 kVA |
| Genset Type | Silent |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Start Type | Electric Start |
| Engine Brand | TMTL |
Hitesh Patel (Owner)
Sonam Electricals
Vrundavan Estate, Amar Main Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India