Leading Manufacturer of industrial single phase ac induction motor, ac induction motor, 2 hp three phase induction motor, 0.5 hp three phase ac induction motor, 2 hp electric flange motor and 1.5 hp three phase ac induction motor from Rajkot.
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Power | 2.2 KW |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Speed | 1500 RPM |
| Horsepower | 3 HP |
| Type of Induction Motors | Single Phase Induction Motors |
| Rated Voltage | 230 V |
| Pole | 4 |
| Voltage | 230 V |
| No. of Poles | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot |
| IP Rating | IP55 |
| Motor Winding | copper |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 1 HP |
| Power | 0.75 KW |
| Phase | Single Phase |
| Speed (RPM) | 2880 RPM |
| Type of Induction Motors | Single Phase Induction Motors |
| Pole | 4 |
| IP Rating | IP55 |
| Type | High Voltage Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Foot B3 |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Horsepower | 2 HP |
| Speed | 3000 rpm |
| Pole | 4 |
| IP Rating | IP55 |
| Rated Power | 0.75 kW |
| Power | 1.5 KW |
| Pole Rating | 2 Pole |
| No. of Poles | 4 Pole |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 0.75 kW |
| Pole Rating | 2 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Horsepower | 0.5 HP |
| Speed | 2800 rpm |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Enclosure Type | TEFC |
| Frame Size | 90 |
| Ingress Protection | IP55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7900 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | B5 |
| Power | 2 HP |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Motor Type | FLANGE |
| Frame Size | 90 |
| Motor Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage | 230 V |
| Enclosure | TEFC |
| Winding | COPPER |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Poles | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 1.1 kW |
| Power | 1.1 KW |
| Pole Rating | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Horsepower | 1.5 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 Pole |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 5.5 kW |
| Power | 5.5 KW |
| Pole Rating | 2 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Horsepower | 7.5 HP |
| Speed | 2800 rpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9900 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 3.7 kW |
| Power | 3.7 KW |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Speed | 2800 rpm |
| Pole Rating | 4 Pole |
| No. of Poles | 2 Pole |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 2.2 kW |
| Power | 2.2 KW |
| Pole Rating | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Horsepower | 3 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 Pole |
| IP Rating | IP55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 7.5 kW |
| Power | 7.5 KW |
| Pole Rating | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Horsepower | 10 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| IP Rating | IP55 |
| Type | High Voltage Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Power (in HP) | 1.5 HP |
| Power | 1.1 KW |
| Brand | STARTUP |
| Speed (in RPM) | 2880 RPM |
| Horsepower | 1.5 HP |
| Type | Single Phase Electric Motor |
| Speed | 1440 rpm |
| Material | Copper |
| Winding Material | Copper |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Phase | 1/3 |
| Body Material | Aluminium |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 220-240 V |
| IP Rating | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Pole Rating | 2 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Horsepower | 1 HP |
| Speed | 3000 rpm |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Power | 0.75 KW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Speed (in RPM) | 1440 RPM |
| Winding Material | Aluminium |
| Type | Single Phase Electric Motor |
| Speed | 1440 rpm |
| Material | Aluminium |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | Aluminium |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 220-240 V |
| IP Rating | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power (in HP) | 1 HP |
| Horsepower | 2 HP |
| No. of Poles | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hitesh Patel (Owner)
Sonam Electricals
Vrundavan Estate, Amar Main Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India