Pioneers in the industry, we offer single phase vibrator motor, screed vibratory motor, shutter vibrator motors, electric vibratory motor, unbalance vibratory motors and concrete vibratory motors from India.
₹ 8800 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.5 kW |
| Speed | 3000 rpm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Phase | Single |
| Body Material | CI |
| Motor Power | 2 hp |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 240 v |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 2 |
| Rated Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Speed | 2000-6000 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | Sonam |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Power | 0.37 kw |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Speed | <2000 RPM |
| Power | <10 KW |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Voltage | 240, 440 v |
| Phase | Three |
| Brand | Sonam |
| No of Poles | 6, 2, 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6300 / Piece Get Latest Price
| Centrifugal Force | 1 kN |
| Power Rating | 0.18 kW |
| Speed | <2000 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Material | CI |
| Voltage | 240/440 v |
| No of Poles | 2, 4, 6 |
| Brand | Sonam |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Speed | <2000 RPM |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Voltage | 240 v |
| Phase | Single |
| Brand | Sonam |
| Protection Class | IP55 |
| Surface Treatment | Painted |
| Power | <10 KW |
| Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7050 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.5 kW |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Power | 1.5 KW |
| Protection Class | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Flange Type | B5 |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Frame Size | 90 |
| Motor Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage | 415 V |
| Voltage | 415 |
| Speed | 1440 RPM |
| Brand | Sonam |
| Enclosure | TEFC |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | <10 KW |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 1 HP |
| Pole Rating | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Speed | 2800 RPM |
| IP Rating | IP55 |
| No Of Phase | Three Phase |
| Mounting | Foot |
| Voltage | 230/240 v |
| Brand | Sonam |
| Material | CI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6400 / Piece Get Latest Price
| Power (in HP) | 1 HP |
| Speed (in RPM) | 2880 RPM |
| Winding Material | Copper |
| Usage/Application | Agriculture |
| Power | <10 KW |
| Brand | Sonam |
| Rated Power | 1 HP |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Speed | 2800 RPM |
| Voltage | 220 V |
| Fequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Speed | 2800 RPM |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Motor Voltage | 220 V |
| Motor Brand | Sonam |
| Finishing | Painted |
| Material | CI |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2 hp |
| Power | 1-3 HP |
| Phase | Single/Three Phase |
| Type | AC |
| Speed | <2000 RPM |
| Protection Class | IP55 |
| Material | CI |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Blue |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8200 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 1.5 kW |
| Power | 1.5 KW |
| Pole Rating | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot B3 |
| Speed | 2800 RPM |
| Horsepower | 3 HP |
| IP Rating | IP55 |
| No Of Phase | Three Phase |
| Mounting | Foot |
| Voltage | 440 V |
| Brand | STARTUP |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Speed (RPM) | 2800 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 960 RPM also available in 1440 RPM & 2880 RPM |
| Power | 1 HP upto 10 HP |
| Mounting | Foot |
| Brand | Sonam |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.1 kW |
| Power | <10 KW |
| Motor Type | AC Induction |
| Phase | 1/3 |
| Horsepower | 1.5 HP |
| Type | AC |
| Material | Copper |
| Mounting Type | FOOT |
| Voltage | 240/440 |
| Speed | 960 to 3000RPM |
| Brand | Sonam |
Minimum order quantity: 1 Piece
With vast industry experience in this domain, we are involved in manufacturing, exporting & supplying a wide range of Vibratory Motors. The offered vibratory motors developed by our experts by utilizing high quality components and modern technology as per the set market standards. Accurate examined on numerous quality parameters to make certain its high performance, we provide this vibratory motor at market price to the clients
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Power (in HP) | 2 HP |
| Winding Material | Copper |
| Type | AC |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Sonam |
| Phase | Single |
| Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP55 |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Motor Type | Induction Motor |
| Rated Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed (in RPM) | 1440 RPM |
| Speed | 2800 RPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 1 HP |
| Speed (RPM) | 2880 RPM (2 Pole) |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Power | <10 KW |
| Speed | >2000 RPM |
| No of Poles | 2 |
| Voltage | 240.440 |
| Brand | Sonam |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | AC Brake |
| Motor Phase | Single Phase |
| Power | 0.25 hp to 20 hp |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Speed | 960 RPM, 1440 RPM & 2880 RPM |
| Brand | Sonam |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP |
| Speed | 1400 RPM |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three phase |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| No Of Poles | 4 Pole |
| Body Material | Aluminium |
| Insulation Class | Class H |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hitesh Patel (Owner)
Sonam Electricals
Vrundavan Estate, Amar Main Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India