Pioneers in the industry, we offer startup power petrol generator, start up power portable generator 5 kva, 25 kva diesel generators and 3kva honda generator from India.
₹ 57000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 7.5 kVA |
| Power | 7.5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Tank | 25 L |
| Noise Level | Semi Silent |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48500 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 5 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Tank | 15 L |
| Noise Level | Semi Silent |
| ENGINE | 460CC |
| START MODE | ELCTRIC START |
| OIL | 10W30 1.2 LITRE |
| ALTERNATOR | COOPER WIRE ,BRUSH MOTOR WITH AVR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 25 kVA |
| Power Rating | 25 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Open |
| Brand | TATA Motors |
| Fuel Type | Diesel |
| Start Type | Electric Start |
| Enclosure Type | Open |
| Number of Cylinders | 4 Cylinders (In Line) |
| Usage | Commercial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 3 kVA |
| Power | 3 kVA |
| Fuel Type | Petrol |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Recoil + Electric |
| Voltage | 220 V |
| Dimensions (L x W x H) | 710 x 482 x 570 |
| Noise Level | Silent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hitesh Patel (Owner)
Sonam Electricals
Vrundavan Estate, Amar Main Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India