Our product range includes a wide range of external electric motor vibrators, unbalance vibratory motor, vibrating equipment for industrial, 48volts dc vibrator motor, screed vibratory motor and industrial table vibrator motor.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 kW |
| Vibration Frequency | 3000 rpm |
| Speed | 1000/1500/3000 |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 2230/415 |
| Material | ALUMINIUM |
| Phase Type | 1/3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Aluminium |
| Protection Class | IP55 |
| Insulation Class | Class F |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Equipment type | Vibrating motor |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Speed | 1500 rpm |
| Drive type | Unbalance motor |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure material | aliminium |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Phase | Three phase |
| Motor power | 3 HP |
| Warranty | 12 months |
| Enclosure | TEFC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.1 KW |
| Power Rating | 1.1 kW |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 1500 rpm |
| Shape | ROUND |
| Surface Treatment | POLISHED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Power | <10 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Speed | 2000-6000 RPM |
| Mounting Type | FOOT |
| Voltage | 240/440 |
| Phase | 1/3 |
| Brand | Sonam |
| Country of Origin | Made in India |
With vast industry experience in this domain, we are involved in manufacturing, exporting & supplying a wide range of Vibratory Motors. The offered vibratory motors developed by our experts by utilizing high quality components and modern technology as per the set market standards. Accurate examined on numerous quality parameters to make certain its high performance, we provide this vibratory motor at market price to the clients
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 1000 RPM |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Protection Class | IP65 |
| Enclosure | TENV |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5088 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1.1 kW |
| Speed | 960/1440/2880 |
| Mounting Type | FOOT/FLANGE |
| Voltage | 240/440 |
| Phase | 1/3 |
| Brand | Sonam |
| Protection Class | IP55 |
| Power | <10 KW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 3000 RPM |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 0.37 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27500 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 0.75 kW |
| RPM | 1500 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 1000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 230 V |
| Brand | sonam electrical |
| Voltage | 230 V |
| Winding Material | Copper |
| Body Material | Cast Iron |
| IP Rating | IP55 |
| Warranty | 1 Year |
| Winding | COPPER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 3000 RPM |
| Speed | 1500 rpm |
| Winding | COPPER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 3000 RPM |
| Speed | 1500 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 KW |
| RPM | 3000 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 KW |
| RPM | 3000 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 0.75 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 3000 RPM |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 0.37 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Power | <10 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 3000 RPM |
| Speed | 2000-6000 RPM |
| Mounting Type | FOOT |
| Voltage | 240/440 |
| Phase | 1/3 |
| Brand | Sonam |
| Features | UNBLANCE VIBRATOR MOTOR |
| Country of Origin | Made in India |
With vast industry experience in this domain, we are involved in manufacturing, exporting & supplying a wide range of Vibratory Motors. The offered vibratory motors developed by our experts by utilizing high quality components and modern technology as per the set market standards. Accurate examined on numerous quality parameters to make certain its high performance, we provide this vibratory motor at market price to the clients
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Power | <10 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Speed | 2000-6000 RPM |
| Mounting Type | FOOT |
| Voltage | 240/440 |
| Phase | 1/3 |
| Brand | Sonam |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
With vast industry experience in this domain, we are involved in manufacturing, exporting & supplying a wide range of Vibratory Motors. The offered vibratory motors developed by our experts by utilizing high quality components and modern technology as per the set market standards. Accurate examined on numerous quality parameters to make certain its high performance, we provide this vibratory motor at market price to the clients
₹ 10900 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.1 KW |
| RPM | 3000 RPM |
| Frame Size | 100 |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 0.75 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Power Rating | 1.5 |
| Number of Poles | 2 |
| RPM | 3000 RPM |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | SONAM ELECTRICAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2.2 KW |
| Power Rating | 2.2 KW |
| Number of Poles | 4 |
| Speed | 1500 rpm |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Protection Class | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6731 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2.2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Rated Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.75 kW |
| Vibration Frequency | 3000 rpm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Application | Feeder |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | FOR CONSTRUCTION, FOOD,PHARMA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 0.75 KW |
| Power Rating | 1.5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Type | Screed Vibrator |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Electric Motor |
| Brand | SONAM ELECTRICAL |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Type | Shutter Vibrator |
| Power Rating | 1 hp |
| Input Voltage | 230 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Shaft Length | 6 m |
| Needle Diameter | 60 mm |
| Phase | Single Phase |
| Motor Speed | 3000 rpm |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Concrete |
| Is It Portable | Non Portable |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hitesh Patel (Owner)
Sonam Electricals
Vrundavan Estate, Amar Main Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India