Providing you the best range of 25 kva three phase alternator, 5 kva three phase alternator, 100 kva three phase alternator, 50 kva three phase double bearing alternator, 40 kva three phase alternator and 62 kva three phase single bearing alternator with effective & timely delivery.
₹ 50558 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 25 kVA |
| kVA Rating | 25 kVA |
| Voltage | 220 V |
| Brand | START UP |
| Speed | 1500 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Frequency | 50 Hz |
| kVA | 25KVA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24669 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 5 kVA |
| kVA Rating | 5KVA |
| Brand | START UP ATOP |
| Speed | 1500 RPM |
| Voltage | 230V |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| kVA | 5KVA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 148000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 kva |
| kVA Rating | 100KVA |
| Brand | start up |
| Speed | 1500 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| kVA | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100999 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 50 kVA |
| kVA Rating | 50KVA |
| Brand | START UP |
| Speed | 1500 RPM |
| Voltage | 415V |
| Phase | Three Phase |
| Power | 75A |
| Fuel Type | Diesel |
| Frequency | 50Hz |
| Current | AC |
| kVA | 50KVA |
| Winding | COPPER |
| Material | Copper |
| Mounting | FOOT |
| No. Of Poles | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 40 kVA |
| kVA Rating | 40KVA |
| Brand | START UP |
| Speed | 1500 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| Frequency | 50Hz |
| kVA | 40KVA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 114575 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 62.5 kVA |
| Brand | START UP |
| Speed | 1500 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Insulation Class | Class F |
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling Type | Fan Cooled |
| Enclosure | IP54 |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 415 |
| kVA | 62KVA |
| Winding | COPPER |
| Material | Copper |
| Mounting | FOOT |
| No. Of Poles | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5300 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.06kw |
| Power Rating | 0.45 |
| RPM | 3000 RPM |
| Number of Poles | 2 |
| Speed | 3000 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 61099 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 30 kVA |
| kVA Rating | 30 kVA |
| Brand | START UP ATOP |
| Speed | 1500 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Type | Diesel |
| kVA | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hitesh Patel (Owner)
Sonam Electricals
Vrundavan Estate, Amar Main Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India